3000 yıllık tarihi olan Amasra’nın Gömü ve Tarlaağzı köyleri arasında yapılması planlanan Hattat Holding’in Hema termik santrali ile santrale ithal kömür taşıyacak Tarlaağzı sahiline liman projesine karşı 2019 yaşam savunucusunun açtığı ÇED olumlu kararının iptali davasın son duruşması dün (16 Nisan Pazartesi) Zonguldak İdare Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya bir kez daha termik santral karşıtı mücadele damgasını vurdu. Duruşmaya Bartın’dan yüzlerce davacı ile birlikte Bartın ve Zonguldak milletvekilleri, belediye başkanları, demokratik kitle örgütleri ve sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle çok sayıda vatandaş katıldı.

Sabahın erken saatlerinde mahkeme için yola çıkan yaşam savunucuları duruşmadan önce Zonguldak İdare Mahkemesi önünde bir araya gelerek sloganlarla karar duruşmasını beklemeye başladılar. Yaklaşık dört saat süren duruşmada Hattat Holding’in avukatları termik santral için elle tutulur bir gerekçe sunamazken, termik santral uğruna Amasra’yı ve insanları gözden çıkarmaya hazır olduklarını da bir kez daha kanıtlamış oldular. Tarlaağzı liman projesi hakkında “üç beş balıkçı aile için bu projeden vazgeçilir mi?” diyen şirket avukatlarına tepki büyüktü. Hatırlatmakta yarar var, bölgede bir balıkçı kooperatifi bulunuyor ve bölgede balıkçılıkla geçimini sağlayan yüzlerce aile bulunuyor. Mahkemenin nihai kararı önümüzdeki günlerde açıklaması bekleniyor.

 

İthal kömür için liman yapılarak talan edilmek istenen Tarlaağzı sahili

“Hattat Holding, Hema termik santrali davasında iflas etmiştir”

Mahkeme ardından Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya yaptığı açıklamada kurulmak istenen termik santralin Bartınlılar’ın yaşam hakkını ellerinden alacağını  belirterek sürecin başından beri yanlarında olan avukatlara ve Bartın Platformu’na teşekkür etti.

Bartın Platformu sözcüsü Prof. Dr Erdoğan Atmış da yaptığı konuşmada Bartın ve Amasra için tarihi bir gün yaşadıklarını söyledi. Mahkemenin kararının Amasra’nın doğasından yana, halkından yana, insanından yana olması gerektiğini düşündüklerini söyleyen Atmış, şirket avukatlarının verilerinin de sağlıklı olmadığını belirtti:

“Şirket avukatlarının ortaya koyduğu hiçbir sağlıklı veri olmadı. Sadece yanıltıcı, hatta yalan beyanlarda bulundular. Tıpkı ÇED sürecinde ÇED raporuna koydukları bilgiler gibi. Sıkıştıkları için ‘Bir duruşma daha yapın biz de bilim adamlarımızı getirelim’ dediler. Çünkü ne raporları rapordu, ne avukatlarının savunması savunmaydı. Hepten iflas ettiler. Hattat burada HEMA termik santral davasında iflas etti. Burada kilometrelerce öteden gelen yüzlerce Bartınlı-Amasralı içinden sadece 200 insan duruşma salonuna sığabildi. Diğerleri Adliye önünde duruşmanın bitmesini bekledi. Duruşmayı izleme şansı bulan 200 kişi Hattat’ın bu davadaki iflasını gözleriyle gördü.”

 

“Sonuna kadar mücadelemizi sürdüreceğiz”

Erdoğan Atmış’ın ardından, platform avukatları mahkeme süreci hakkında bilgileri kamuoyuyla paylaştı. Son olarak Gömü Köyü’nden duruşmaya gelen Müzeyyen Dağlıoğlu şöyle konuştu:

“Senelerden beri bunun mücadelesini veriyoruz. Benim eşim zaten rahatsız. Daha da rahatsız olmasını istemiyoruz. Bizi sürekli bastırmaya çalışıyorlar, sürekli üzerimizde baskı var. Şirketin avukatı milletvekilimizi ve Bartın Platformunu halkı kışkırtıyorlar diyerek suçluyor. Bizi kendi arazilerimize sokmayanlar onlar. Zeytinliklerimizi kestiler. Güvenlik görevlilerini üzerimize salıyorlar, çalışan çocuklarımızı zora sokuyorlar. Güya bizim iyiliğimizi düşünüyorlarmış. Araba ile kömür taşımak zarar verecekmiş. Zaten yollarımızı mahvettiler. Bizim sağlımızı düşünen yok. Sürekli bizi susturmaya uğraşıyorlar. Milletvekilimizden, avukatlarımızdan Bartın Platformundan Allah razı olsun. Bizi yalnız bırakmadılar. Sonuna kadar mücadelemizi sürdüreceğiz.”

Bartın Platformu’nun etrafında kenetlenenlerin mücadelesi devam ediyor. Termik santrale karşı diyen onbinler sadece Amasra’yı savunmuyor; sadece Anadolu’nun dört bir yanına umut olmuyor; aynı zamanda iklim krizine karşı gezegenin dört bir yanında bir gelecek için mücadele eden milyonlara da örnek oluyor.

Bartınlılar’ı, Zongudak’ta termik santral mücadelesi verenler de yalnız bırakmadı