BASIN BÜLTENİ 29 Eylül 2017

“Aynı gezegende olduğumuz için hepimize büyük bir sorumluluk düşüyor.”

350.org ve CAN Europe, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in, “İklim Değişikliğiyle Mücadele ve Finans Sektörü” temasıyla düzenlenen 5. Sürdürülebilir Finans Forumu’nda yaptığı açıklamaların gezegenin geleceği için önemli buluyor.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, 5. Sürdürülebilir Finans Forumu’nda iklim değişikliğinin sorumlusu olarak fosil yakıtları gösterdi. Dünyada her gün 10,5 milyon ton kömür, 9,5 milyar metreküp doğalgaz, 95 milyon varil petrol tüketildiği bilgisini veren Şimşek, insanlığın doğal faktörlerden 170 kat daha fazla tahribat oluşturduğuna işaret etti.

Şimşek, Türkiye’nin yenilenebilir enerji kaynaklarıyla enerji üretimi payının yüzde 50’yi geçeceğini belirtti ve yenilenebilir enerjinin sadece iklim değişikliği sebebiyle değil, en ekonomik enerji kaynağı olması sebebiyle tercih edildiğinin altını çizdi.

Aynı Sayın Şimşek’in imza atan bankaları tebrik ederken belirttiği üzere, “Bu önemli bir adım, ama yetmez.”

350.org Kampanya Sorumlusu Cansın Leylim, Başbakan Yardımcısı’nın açıklamalarını, “Türkiye’deki iklim hareketini destekleyen milyonlar için çok önemli. Türkiye Hükümeti, iklim değişikliğini inkar eden hükümetlerin aksine çözüme yatırım yapmasıyla iklim lideri pozisyonuna gelebilir. Fakat iklim değişikliğini artık kimin daha fazla körüklediğini tartışacak zamanımız kalmadı. Çözüm olarak adil ve adem-i merkeziyetçi bir yaklaşımla yenilenebilir enerji yatırımlarını uygularken, fosil yakıtlardan çıkışımız için nihai tarihi de belirlemek gerekiyor.” diye değerlendirdi.

CAN Europe Türkiye İklim Politikaları Koordinatörü Elif Gündüzyeli ise “Sayın Şimşek’in açıklamalarını takdirle dinledik. Yenilenebilirde yüzde 50 hedefi kısa vade için önemli olmakla beraber, bir yandan yenilenebilir enerji yatırımlarını gerçekleştirirken öte yandan fosil yakıtlara teşvik vererek bu hedefe ulaşmak gerçekçi olmayabilir. Eğer iklim değişikliğinin etkilerini yaşanabilir düzeyde tutmak istiyorsak bir an önce fosil yakıtlardan kurtulmalı, adil ve sürdürülebilir yenilenebilir enerji kaynakları için yatırım ve finansmanın önünü açmalıyız.” dedi.