350 Avustralya’dan dostumuz Glen Klatovsky’nin Avustralya’daki kontrol altına alınamayan yangınlar hakkında yazdıklarını Türkçe olarak paylaşıyoruz.

Kapak fotoğraf:  Peter Parks/AFP – Getty Images

350 Avustralya ekibi için kontrol edilemeyen yangınların kişisel bir boyutu da var. Evlerinden tahliye edilenler, evlerini kaybedenler veya hala haber alamadıklarımız… Hepimiz bu mega yangınlardan etkilenen birilerini tanıyoruz gibi görünüyor.

Bu aşamada 25 kişi yaşamını yitirdi. Dualarımız yaşamını yitirenlerin aileleri ve arkadaşlarıyla ve yangınlardan dolayı harap olmuş topluluklarla. İtfaiyecilere, komşularına yardım edenlere, arkadaşlara, yabancılara ve bağış yapan, zamanını, emeğini veren herkese teşekkür ediyoruz.

Son bir kaç ay içinde Yeni Güney Galler eyaletinde bir milyondan fazla hektar yandı. Kırsal İtfaiye şefi konu hakkında şöyle diyor: “Karşılaştığımız asıl zorluk, çok geniş bir bölgenin hala tutuşmuş vaziyette bulunuyor olması. Günlerce, haftalarca, aylarca durumu çözüme ulaştıramayacaklar. Maalesef, önümüzdeki bir kaç ay boyunca sıcaklıklar ortalamanın üstünde ve yağışlar ortalamanın altında olacak. Yaz ise gelmek üzere.”

Bundan yirmi yıl önce savunmak için mücadele verdiğim ormanlar köküne kadar yandı ve ölçülmesi mümkün olmayan tüm karmaşıklığı ve biyolojik çeşitliliği yok oldu. Ormanların etrafında çoğu milli parklardaki turizmle geçimini sağlayan topluluklar bugün ve gelecekte büyük tehlike altında. Tıbbi bakım alan yanmış koalaların fotoğrafları, karşılaştığımız biyolojik yıkımın sadece küçük bir göstergesi.

Ve ardından yangınlarla gelen büyük miktarda sera gazı salımının ortaya çıkması. Korkunç bir ironi.

Siyasetçiler bir birleriyle siyaset oyununu oynarken saçma, saygısız bir gösteri izliyoruz.

Oysa gün, iklim değişikliği ve geleceğimiz hakkında konuşma ve hızlı ve önemli adımları atmaya başlama zamanı.

Her iki büyük siyasi partimiz de kömür ve gaz endüstrileri tarafından ele geçirilmiş durumda ve Avustralya’nın ve Avustralyalılar’ın onlardan istedikleri için adım atmaya isteksizler.

Gün, önemli tartışmaları başlatma ve iyi bir iklim değişikliği politikasını hızlı bir şekilde uygulamaya koyma zamanı.

Neler olduğunu kavrayan, kanıtları gösteren ve çözümleri olan insanları dinlemeliyiz. Yıllarını değişiklikleri gözlemlemeye adamış ve deneyime sahip olanları.

Eski ve şimdiki itfaiye şefleri değişen iklimi artık görmezden gelemeyeceğimizi açıkça ortaya koyuyorlar. Yeni Güney Galler İtfaiye Teşkilatı’nın eski şefi Greg Mullins, yakın zamanda Kaliforniya’daki itfaiye şeflerini ziyaret etti. Yeni Güney Galler ve Kaliforniya, eşi görülmemiş yangın mevsimleriyle karşı karşıya ve iklim değişikliği bu yangın mevsimlerinin itici gücü. Mullins Pazartesi şunları söyledi: 

Duman ve toz kalktığında ulusal hükümetimizin en sonunda bariz olanı göreceğine ve “benzeri görülmemiş” kelimesinin ne anlama geldiğini anlayacağına inanıyorum. Eminim o zaman yangınların ana nedeni olan sera gazı salımları ile başa çıkmak için kararlı adımları atmaya başlayacaktır. Ardından doğru olanı yapmanın ahlaki gücüyle diğer ülkelerin de doğru olanı yapmaları için çalışmalarda bulunacağına eminim.”

Umalım ki söyledikleri, yaşadığımız korku mevsiminin olumlu sonuçlarından biri olsun.

Glen Klatovsky

350 Avustralya Kampanya Stratejisti