Hattat Holding’in 2009’dan beri sürdürdüğü cennet Amasra’ya termik santral inadına karşı Bartınlılar’ın ve yaşam savunucularının mücadelesi devam ediyor. Hatırlanacağı gibi Hattat Holding, geçtiğimiz Aralık ayında Hema termik santrali projesi için Amasra / Gömü Köyü’nde köylülerin tüm itirazlarına rağmen 139 zeytin ağacını sökmüştü. Dün (7 Nisan Cumartesi) Bartın Platformu‘nun çağrısıyla aynı köyde gerçekleşen etkinlikte yeni zeytin fidanları toprakla buluştu, “Amasra’ya termik değil zeytin dikmeliyiz” dendi.

“Termik santral değil zeytin!”

Zeytin dikim etkinliğinde basın açıklamasını Bartın Platformu Yürütme Kurulu üyesi Berkay Dal okudu. “25 Aralık 2018 tarihinde Amasra’nın Gömü köyünde büyük bir trajedi yaşanmıştı” diyerek başladığı basın açıklamasında Dal, yapılan ağaç sökümlerinin gerekli izinler alınmadan yapıldığını belirtti.

Berkay Dal sözlerine şöyle devam etti:

“Bizler Bartın – Amasra halkı olarak termik santral değil de zeytin yetiştirmenin daha uygun olduğunu düşünüyoruz. Bu yüzden bugün burada bir araya gelerek, Gömü köyü ile Amasra ilçesi ve Bartın ilinin tümünde zeytin ağacı yetiştirmenin mümkün olduğunu göstermek için zeytin fidanlarımızı toprakla buluşturuyoruz. Böylece Amasra ve Bartın’ın bir doğa ve tarih kenti olduğunu bir defa daha hatırlatıyoruz”

Dal, basın açıklamasının sonunda Bartın Platformu’nun Hattat Holding’in Hema Termik Santrali projesi ÇED raporuna karşı 2019 kişiyle dava açtığını hatırlattı, davanın 16 Nisan Pazartesi Zonguldak İdare Mahkemesi’nde gerçekleşecek duruşması için katılım çağrısı yaptı: “Halkımızdan beklentimiz yaşadığı yere sahip çıkmaya şimdiye kadar yaptığı gibi devam etmesi ve bu duruşmada bizimle birlikte hazır bulunmasıdır.”

 

Bartın Platformu’nu takip etmek, mücadelesine ses olmak için:

Twitter: @BartinPlatformu Facebook: /BartinPlatformu 

Instagram: /BartinPlatformu

Etkinlikte gerçekleşen basın açıklamasının tamamı şöyle:

AMASRAYA TERMİK DEĞİL ZEYTİN DİKMELİYİZ

(7 Nisan 2018 / Gömü Köyü)

25 Aralık 2018 tarihinde Amasra’nın Gömü köyünde büyük bir trajedi yaşanmıştı.  Hattat Holding; yapmak istediği termik santralin önünde engel gördüğü 7 dekarlık arazide bulunan 50’li yaşlardaki 139 adet zeytin ağacını, yöre halkının tüm itirazlarına rağmen, “bu ağaçları daha verimli olacakları yere taşıyacağız” yalanıyla 1 günde yerle bir etmişti.

Zeytin katliamından bir gün sonra 26 Aralık 2017 tarihinde Gıda Tarım Hayvancılık İl Müdürlüğü yetkililerinin; zeytin katliamının yapıldığı bu sahaya geldiğini ve yapılan kesme, budama, sökme ve taşıma işleminin usulüne uygun olarak yapılmamış olduğunu, bu katliamın gereken izinler alınmadan yapıldığını, bu usulsüz işlem için ceza uygulayacaklarını açıkladıklarını öğrenmiştik.

Bizler Bartın-Amasra halkı olarak Amasra’da termik santral değil de zeytin yetiştirmenin daha uygun olduğunu düşünüyoruz. Bu yüzden bugün burada bir araya gelerek, Gömü köyü ile Amasra ilçesi ve Bartın ilinin tümünde zeytin ağacı yetiştirmenin mümkün olduğunu göstermek için zeytin fidanlarımızı toprakla buluşturuyoruz. Böylece Amasra ve Bartın’ın bir doğa ve tarih kenti olduğunu bir defa daha hatırlatıyoruz.

Bu organizasyon için İstanbul’dan zeytin fidanlarını getiren Tamzara Tur, Anatolya Vosvos Derneği, Tosbağa Cafe ve Kibrit Kutusu Kafe’ye çok teşekkür ediyoruz. Bartın Platformu’nun yürüttüğü “Termiksiz yaşam mücadelesine” yurt içi ve yurt dışından destek olan tüm dostlara teşekkür ediyoruz. Bartın’da ve Amasra’daki mücadelemize kuvvet veren tüm insanlarımıza teşekkür ediyoruz.

Buradan bir çağrı yapmak istiyoruz. Bildiğiniz gibi yarınlarımıza göz diken Hema Termik Santrali’ne ait ÇED raporunun iptal edilmesi için, 2019 kişiyle iptal davası açmıştık. Bu davanın duruşması 16 Nisan Pazartesi günü Zonguldak İdare Mahkemesi’nde görülecek. 2019 davacımızı ve halkımızı Zonguldak’ta yapılacak bu duruşmaya katılmaya çağırıyoruz. Halkımızdan beklentimiz yaşadığı yere sahip çıkmaya şimdiye kadar yaptığı gibi devam etmesi ve bu duruşmada bizimle birlikte hazır bulunmasıdır. Bartın Platformu olarak ulaşım için çeşitli organizasyonlar yapacağız. Lütfen kulağınız ve gönlünüz bizde olsun.

Kamuoyuna saygılarımızla.

BARTIN PLATFORMU