14 sene önce İstanbul’un huzursuzluğundan, tüketim çılgınlığından, telaşından uzaklaşıp yola çıkan Birhan ve Tuğba Antalya – Alakır Vadisi’ne yerleştiler. Sürdürülemez kentli pratiklerin aksine Alakır’da doğayla barış içinde bir yaşam sürmeye başlayan çift, zaman içinde Alakır Nehri’nin özgür akan sularını tehdit eden HES projelerine karşı mücadele etmeye başladılar. Türkiye’deki ve dünyanın dört bir yanındaki yaşam savunucuları için umut olan Birhan ile Tuğba, çıktıkları yolculukta sadece alternatif yaşam pratiklerini değil aynı zamanda dayanışmayı da keşfettiler. Kurulmasında ön ayak oldukları Alakır Nehri Kardeşliği ile Alakır Vadisi’nin “koruma alanı” ilan edilmesinde ve bölgenin ekosisteminin savunulmasına büyük katkı verdiler.

Alakır Nehri Kardeşliği şimdi de herkesi Küresel Etkinlik Günü 8 Eylül’de İklim İçin Ses Ver’meye davet ediyor. Birhan ile Tuğba’nın yaşam alanlarında gerçekleşecek İklim İçin Ses Ver – Alakır buluşmasına katılmak isteyenler alakirnehri@gmail.com‘a e-posta göndererek ulaşım ve diğer bilgileri öğrenebilirler.

Alakır Nehri Kardeşliği’nin gerçekleştirdiği davet şöyle:

İklim İçin Ses Ver ~ Alakır Buluşması

Neden?

Yanlış politikalar yüzünden küresel ölçekte bir fekaletle karşı karşıyayız.
Her geçen gün şiddetlenen iklim olaylarının nedeni apaçık ortada ve er ya da geç her birimizi etkileyip yaşamlarımızı alt üst edecek iken oturup hiçbirşey yokmuş gibi davranamayacak olanlarız.
Kendimiz, çocuklarımız, torunlarımız, sevdiklerimiz ve tüm canlılar adına ufak büyük demeden birşeyler yapmak, daha da geç olmadan harekete geçmek ve iklim için ses vermek istiyoruz.
Bunun için de dünya ile aynı anda buluşuyoruz.

Ayrıntılar için mutlaka okuyunuz;
http://www.iklimicinsesver.org

Nerede?

Alakır Vadisi’nde, karbon ayak izlerini olabildiğince az tutarak doğa ile uyumlu bir şekilde yaşamaya ve aynı zamanda da iklim krizini tetikleyecek etkilere karşı vadinin doğasını korumaya çalışan Birhan ve Tuğba’nın yaşam alanında buluşuyoruz.
Onların bu deneyimlerini ve doğada gözlemledikleri iklimsel değişimleri dinlemek ve hem birey olarak hem de birlikte neler yapabileceğimizi konuşmak, bilgilerimizi paylaşmak adına buluşuyoruz.

Nasıl?

Buluşmamızın karbon ayak izini olabildiğince düşük tutabilmek adına ulaşım yöntemi çok önemli.
Onun için buluşmaya katılmak isteyenler alakirnehri@gmail.com adresine atacakları e-posta’da araçla ya da araçsız geleceklerini ve araçla gelecek olanlar da kaç kişilik boş yerlerinin olduğunu yazarlarsa ona göre ayarlamalar yapabiliriz.
Aracı olan çıkmaz ise de giderinin herkesçe paylaşılacağı bir toplu taşıma aracı kiralamasına gidilebilinir.
Antalyaya 60km mesafedeki buluşma alanına tenha bir dağ yolundan ulaşılıyor.

Buluşmamızda vegan öğle yemeği hazır olacak. Ama tabii ki dileyenlerin atık yaratacak olan poşetli hazır gıdalar yerine kendi yapacakları bir vegan yiyecek ya da yerel bir pazardan bez çantasına katacakları meyveler ortak yeryüzü soframızın bereketini arttıracaktır 🙂

Not: Buluşma alanında elektirik yok. Telefon ve internet bağlantısı zayıf.

İklim için seslerimizi tüm dünyadaki dostlarımızla aynı anda birleştirmek üzere ✌🏽

Ulaşım bilgileri ve iletişim için;
alakirnehri@gmail.com

#İklimİçinSesVer
#RiseForClimate

Alakır Nehri Kardeşliği sosyal medya hesapları için tıklayın: Facebook / Twitter / Instagram

Etkinlik sayfasını ziyaret etmek için tıklayın: 8 Eylül İklim İçin Ses Ver – Alakır Buluşması

8 Eylül Küresel Etkinlik Günü hakkında fazla bilgi için tıklayın: İklim İçin Ses Ver