20 – 27 Eylül arasında gerçekleşecek İklim Eylem Haftası’na bir destek de ABD merkezli dört şirketten geldi. Açık hava sporları mağaza zinciri Patagonia, kozmetik firması Lush, gıda alanında faaliyet gösteren Ben & Jerry’s ve sürdürülebilir temizlik malzemeleri satan Seventh Generation, dünyanın dört bir yanında gençlerin başını çektiği  Küresel İklim Grevi’ne destek vereceklerini açıkladılar.

Gençlerin mücadelesini desteklediklerini belirten bu dört şirket de farkındalık yaratmak ve acil iklim eylemliliği ihtiyacını vurgulamak için kendi platformlarını kullanma sözü verdi.

Konu hakkında açıklama yapan 350.org’den May Boeve de “Fosil yakıt kullanımı terk edilene ve merkezine eşitlik ve iklim adaletini alan bir enerji dönüşümü başlayana kadar iklim için sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz” dedi. Boeve özel sektörün desteği hakkında da iklim krizinin ön saflarında yer alan gençlerin ve topluluklarının taleplerinin daha kuvvetli duyulmasına yardımcı olacağını belirterek “iklim kriziyle mücadelede, gerekli değişikliklerin yapılmasının herkesi kapsadığını biliyoruz. Norm olarak kabul edilmiş yapı ve standartların değiştirilmesine dair olan istek, harekete herkesin katılması gereken zamanın geldiğini gösteriyor” dedi.

Şirketler Küresel İklim Grevi hakkında ne diyor? 

Lush Kozmetik Kuzey Amerika Direktörü Brandi Halls: “Greta ve gençler tarafından öncülüğü yapılan, gezegenin durumuna dikkat çeken iklim grevleri bizi motive ediyor. Acil bir durum içerisindeyiz ve iklim kriziyle mücadele için bir araya gelmeye hazırız. Greta ve geleceğimiz için mücadele eden herkesin yanındayız.”

Ben & Jerry’s’in CEO’su Matthew McCarthy: “Benim neslim, iklim değişikliği krizi etrafında net ve bilimsel bir fikir birliği bulunmasına rağmen harekete geçmediği için sert bir şekilde yargılanacak. Yetişkinler olarak bizler, güvenli ve sürdürülebilir bir gelecek talep eden genç aktivistlerin liderliğinin ardından gitmeliyiz. Gençlerin önderliğini yaptığı bu hareketin enerjisinden ve kararlılığından ilham alıyorum. Başarılı olmalarına yardım etmeye kararlıyım. ”

Seventh Generation CEO’su Joey Bergstein: “Şimdiki neslin iklim krizi ile ilgili harekete geçmemesi nedeniyle gerçekleşen sonuçlar, gelecek nesillere miras kalıyor. Gençlerin bu durumdan usanmaya ve gelecekleri için endişelenmeye her hakkı var. Genç iklim aktivistlerinin kaygılarını paylaşıyoruz, kararlılıklarını takdir ediyoruz ve seslerini yükseltmek için buradayız. Şimdi iklim için harekete geçme zamanı.”

Patagonia Genel Müdürü Rose Marcario: “Küresel bir hareketin öncülüğünü yapan genç aktivistlerden ilham alıyoruz. Patagonia, insanlar ve evimiz olan gezegenimiz için acil ve kararlı eylem çağrısında bulunuyor. 20 Eylül Cuma günü, mağazalarımızdan çıkacağız, genç eylemcilerle grevde olacağız ve hükümetimizin harekete geçmesini talep edeceğiz.  Hükümette iklim inkarcıları için yer yok. İklim inkarcılarının eylemsizliği bizi öldürüyor. Gezegenimizin ve insanlığın kaderi hakkında endişelenen herkesi, eylemsizliğe eylemle cevap vermeye ve bize katılmaya davet ediyoruz.”

Türkiye’de ne oluyor? 

Türkiye’de ekoloji ve iklim alanında savunuculuk faaliyeti yapan stklar ve demokratik kitle örgütleri de genç iklim grevcilerine destek vermek için “ya sıfır karbon gelecek ya sıfır gelecek” diyerek Sıfır Gelecek Kampanyası’nı başlattılar. Türkiye’de 20 Eylül’de gerçekleşecek etkinliklerin detayları için www.sifirgelecek.org sitesi ziyaret edilebilir.