350.org, yerelden başlayarak küreselde etkin faaliyet gösteren bir iklim hareketinin oluşabilmesi için çalışmalar yürüten uluslararası bir sivil toplum kuruluşu. Temel amacımız, karar vericilerin ve liderlerin bilimsel gerçeklerin ışığında iklim değişikliği ile etkin mücadele etmelerini sağlamak. Bu amaçla, başta yoksulluk ve adil dağıtım olmak üzere iklim adaletinin temel değerlerine bağlı bir şekilde mücadele edilmesi gerektiğini savunuyoruz. 2015 yılından beri Türkiye’de de, iklim değişikliği ve yaşam alanları savunusu alanında çalışan yerel hareketler ile birlikte çalışmalar yürütüyoruz.

Kurmayı ve geliştirmeyi amaçladığımız bu küresel iklim hareketi, tüm dünyada yerelden yükseliyor ve herkes için daha iyi bir gelecek oluşturmak amacıyla ortak faaliyetlerde bulunuyor. Çevrim içi kampanyalarımız, yerel örgütlenmelerimiz ve kitlesel eylemlerimiz ile 188 ülkeyi kapsayan küresel bir ağın parçasıyız.

İlkelerimizle ilgili daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Screen Shot 2017-01-27 at 11.23.52

İklim adaletinin temel unsuru olarak yerelin gerçekliğini ve taleplerini gözeten bir iklim hareketi hayal ediyoruz. Bu yüzden, 350.org olarak, yerelin ihtiyaçlarına cevap verebilmek, yereldeki mücadeleyi güçlendirecek adımlar atmak, temel önceliklerimizin başında geliyor. Türkiye’de de yerel hareketlerin güçlenmesi, verdikleri iklim değişikliği ve yerel ekoloji mücadelesini daha etkin bir biçimde yürütebilmesi için özellikle güçlendirme ve kapasite geliştirme faaliyetlerinde kullanılabilecek bir eğitim sitesi hazırladık. Eğitim kiti, iklim değişikliği, örgütlenme ve ekoloji mücadelesine dair, kurumların, sivil toplum örgütlenmelerinin ve konulara ilgi duyan eğitmenler ile kişilerin kullanabileceği, deneyimsel öğrenme odaklı, katılımcı ve interaktif içerikler içeriyor.

Özellikle iklim değişikliği ve çevre koruma alanında çalışan sivil toplum kuruluşları, girişimler ve örgütlenmelerin farklı hedef kitlelerini güçlendirmek için kullanabilecekleri yaklaşım ve yöntemleri içeren eğitim sitesine http://tr.trainings.350.org/ adresinden ulaşılabilir.

Sitede çevrimiçi ortamda veya yüz yüze yapılan eğitim ve toplantılarda kullanılabilecek tekniklerin teorik temelleri ve pratik uygulamaları hakkında bilgiler bulunuyor.

Eğitim/atölye etkinlikleri, toplantı kolaylaştırıcılığı araçları ile strateji / örgütlenme başlıkları altında toplanan bu yöntemleri yaygınlaştırmak amacıyla, iklim değişikliği ve çevre alanında çalışan kurumlar başta olmak üzere, sivil alanda faydasını görecek herkesin kullanımına açmaktan memnuniyet duyuyoruz.

Bilgi özgür olmak ister.

İşinize yaraması dileğiyle,

350.org