2016’nın bir iklim özeti olsa da görsek derseniz, Ed Hawkins (@ed_hawkins) en iyi grafikleri Twitter hesabından seri halinde paylaştı. Biz de sizin için bu grafikleri aşağıda bir araya getirdik. 2016’nın en sıcak yıl olduğunun kanıtını, Dünya üzerindeki negatif iklim değişikliklerin oranını ve küresel sıcaklıktaki belirsizlikleri görebilirsiniz.


1. Aşağıdaki grafikte 1800’lü yılların sonundan itibaren, 2016’ya dek değişkenlik gösteren sıcaklığı görebilirsiniz. Sıcaklık anomalisi grafiklerinin bir video içinde sıralanmasıyla, bugüne kadar kaydedilen en yüksek sıcaklığın Ağustos 2016’ya ait olduğunu göreceksiniz.

tempanoms_gis_august2016

2. Sıradaki grafikte göreceğiniz küçük dünya haritalarının renklerindeki değişim, o bölgelerdeki ısı ortalamasının ne kadar değiştiğini anlatmaktadır. Mavi renkler, negatif değerdeki değişimleri ve kırmızı renkler, pozitif değerdeki değişimleri gösteriyor.

czjfpw5wgaa1gaa

3. 1850’den günümüze kadar süregelen küresel sıcaklık tahminlerindeki belirsizliği aşağıdaki kıpırtılı grafiklerde görebilirsiniz.

 


4. Aşağıdaki grafik, 1950’den bugüne, güney kutbundaki yüzey sıcaklıklarını gösteriyor ve her geçen yıl durumun ne kadar da farklılaştığını anlamamızı sağlıyor.

5. Küresel ısınmanın Antartika’daki buzullar üzerindeki etkisini anlamak için güzel bir görsel hazırlanmış. Antartika’nın haritasının ve buz kalınlıklarının nasıl değiştiğini anlatan grafiğe bir göz atalım.

6. Hava basıncı gözlemlemelerini 1850’den, 2008’e kadar derleyen bu video grafik, geçmişten bugüne gelen artış seviyesinin ciddiyetini anlatıyor.

160 years of weather observations from Philip Brohan on Vimeo.