Dikkat: Hassas içerik

Halk, NTPC (önceden adı Ulusal Termal Enerji Şirketi Ltd)’nin kömür madenleri için toprak satın almasını protesto ediyordu. Kamu sektörü şirketi Karanpura vadisinde 47 km2’lik bir alanda kömür madenciliğine başlamak istediğini belirtti.

Proje için toprak alımı 2004 yılında başladı, fakat Asya’nın en büyük kömür blokları olduğu iddia edilen söz konusu madenlerde oldukça yavaş bir süreç işledi. Tarımsal olarak oldukça zengin olan ve senede 3 defa mahsul hasadı yaparak köylülere istihdam sağlayan bölgenin yerlileri ve çiftçileri topraklarının alınmasına karşı çıktı.

NTPC, önerilen 17,000 akre içinden Orman Bakanlığı’ndan 2,500 akre toprak almayı ancak bu sene başardı. Orman Hakları Kanunu, 2006, orman topraklarına sahip olabilmek için bölgenin yerlilerinin %70’inin onayının alınması gerekliliğini getiriyor.

 

Binden fazla köylünün uyuduğu eylem alanında, beş polis taburu ile Hızlı Eylem Gücü’nün 1 Ekim sabahı görevlendirildiğini söyleyen Ekta Parishan Koalisyonu’ndan Birendra Kumar, ‘Sabah 4’te, polis NTPC’nin ağır iş makinelerinin yolunu açmak için eylemcilerin alanı boşaltmasını istedi. Eylemciler direnince, polis grubun başında oturan kadınları saçlarınsan sürüklemeye başladı.’ dedi.

Four people were left dead in police firing in Hazaribagh. Credit: Naya Sawera Vikas KendraFotoğraf: Naya Sawera Vikas Kendra

‘Kadınların şiddete uğradığı bilgisinin yakınlardaki köylere gitmesiyle daha fazla köylü alana koştu. Kalabalığı dağıtmak için polis biber gazı kullandı. Biber gazı kalabalığı dağıtmaya yetmeyince polis eylemcilere ateş açtı. 3 kişi olay yerinde hayatını kaybetti, 40’tan fazla kişi yaralandı.’ 

 Yaralı olarak hastaneye kaldırılanlardan 3’ünün daha hayatını yitirmesi ile ölü sayısı 6’ya çıktı.

Bölgede NTPC’ye öfke büyüyor.

 

The Wire