Teşekkürler Su Koruyucuları

 

ABD Kara Kuvvetleri Mühendisleri Birliği, Dakota Access Petrol Boru Hattına izin vermedi.

jim-watsonafpgetty-images

Oceti Sakowin Kampı’nda Pazar günü kutlamalar yapıldı. 

Jim Watson/AFP/Getty Images

Bu zafer haberi, binlerce su koruyucusunun askeri polis gücü elinde olağandışı şiddete maruz kaldığı Standing Rock’daki yerli liderliğindeki direnişin ardından geldi. Boru hattı şirketi tarafından işe alınan özel güvenlik güçleri ve polis; saldırı köpekleri, cop, plastik mermiler ve su topları kullandı. Ancak su koruyucuları aylardır kamptan ayrılmadı.

ABD Kara Kuvvetleri Mühendisleri Birliği, Pazar günü Kuzey Dakota Access Boru Hattı için irtifak hakkı vermeyeceğini açıkladı. Proje, Standing Rock Sioux Kabilesi’nin su kaynağı ve kültürel alanlarına zarar vereceği için aylardır direnişlerine devam eden kabile üyeleri zafer elde etti. Dünyada iklim değişikliğine karşı mücadele eden milyonların ise petrol boru hattının durdurulması ile şimdilik yüreğine biraz su serpildi.

Kutlama fotoğraflarını buradan görüntüleyebilirsiniz. 

Bir boru hattı destekçisi olan ve Cumhurbaşkanı seçilen Donald Trump yönetiminin, Ordu Komutanlığı’nın en son kararını geri almak için hangi adımları atabileceği ya da bunun ne kadar çabuk gerçekleşebileceği hemen açık değilse de Trump, Ocak ayında göreve başlayacak.

standing-rock-rising

Standing Rock Rising Facebook Sayfasından

Karar, esas olarak,1886km uzunluğunda petrol boru hattı üzerindeki Rock Sioux Rezervasyonu’nun yarım mil güneyindeki yapımı durduruyor. Karar, protesto amacıyla Kuzey Dakota’ya akın eden binlerce aktivistin de zaferi oldu.

Karar, hükümetin Oceti Sakowin’deki birkaç yüz kişinin ya da Yedi Konsey Ateşi’nin federal araziyi terk etmeleri için açıklanan son günden hemen bir gün önce geldi. Ancak su koruyucuları, kalmaya hazır olduklarını ve yetkililerin onları zorla gönderemeyeceklerini söylediler.

Haber, Pazar günü yayılırken Lakota Sioux’ta “Mni Wichoni (Su Hayattır)”  tezahüratlarıyla karşılandı.

ABD İçişleri Sekreteri Sally Jewell yaptığı açıklamada, Kolordu’nun “düşünceli yaklaşımının boru hattı için alternatif rotaların ve potansiyel etkilerin derinlemesine değerlendirilmesini sağlayacağını” söyledi.

Kamp ahalisinden 4 kardeşine tek başına bakan 23 yaşındaki Kendrick Eagle birkaç hafta önce Obama’ya seslenerek, Amerikan yerlilerine verdiği sözün arkasında durmasını istemişti. 

Standing Rock Sioux Kabile Başkanı Dave Archambault II, kabinedeki kararı memnuniyetle karşıladı. Ancak ayrıca, Ocak’ta gelen Donald Trump yönetiminin “bu karara saygı duyacağını ve bizi yönlendiren karmaşık süreci anlamasını umduğunu” söyleyen bir uyarıda bulundu.

Archambault II ayrıca, “Amerikan Yerlilerinin ülkesindeki Anlaşma topraklarında altyapı gelişimi söz konusu olduğunda, kabilelerin çok yönlü düşüncelerini yansıtan kararlara ulaşmak için birlikte çalışmaya önem vermeliyiz. Anlaşmalara en üst düzeyde yasalar olarak saygı gösterilmelidir. Enerji bağımsızlığına, ekonomik kalkınmaya veya ulusal güvenlik endişelerine karşı değiliz, ancak bu kararların yerli halklarımızın düşünceleri de göz önünde bulundurularak oluşturulmasını sağlamalıyız” dedi.

14956526_10154769924436995_1560245061308931493_n

Standing Rock Rising Facebook Sayfasından

Tom Shaving, Archambault’un uyarısına katılarak yeni Başkan Trump’un ABD yönetiminin Pazar günkü açıklamasını geri alabileceğinden korkuyor. Kampta birçokları gibi, ayrılmayı da planlamıyor. “Devam etmeliyiz. Sonuna kadar direnmeliyiz. Trump geliyor.”

david-golmanap

David Golman/AP

Yerli liderlerinden Joye Braun’un dediği üzere, “Bugün zafer günü, ama biz hala mücadele ediyoruz.”

İklim adaleti, nesiller arası adalet, halklar arası adalet, sosyal adalet için de savaşan su koruyucularına, bu zor zamanlarda mücadele edince kazandığımızı gösterdikleri için teşekkür etmek isteyen benim gibi insanlardan biriyseniz buraya tıklayarak bir teşekkür notu gönderebilirsiniz. 

Türkiye’den de yaşam savunucuları, Standing Rock Kabilesi’nin mücadelesinde hayattan yana taraf olduklarını belirtmişti. “Mücadele edince kazanıyoruz.”

Mücadele edince kazanıyoruz.

Mücadele edince kazanıyoruz.

Mücadele edince kazanıyoruz. 

15032746_1487838067899665_7119582153204940569_n

Alakır Nehri Kardeşliği Facebook sayfasından

unnamed

Tolga Güleç

(Kaynak: 350.org, npr, nbc, guardian)