ABD Başkanı Obama ve Çin Halk Cumhuriyeti Başkanı Xi Jinping’in geçen senenin Paris Anlaşması’na katılımıyla ilgili açıklamaya yönelik 350.org Genel Direktörü May Boeve,

Eğer hükümetler gerçekten taahhütlerine sadık kalırsa, Paris Anlaşması fosil yakıt endüstrisinin tabutuna çakılacak yeni çivi olabilir. 1.5° ya da 2.0°C hedeflerini tutturmak için tek yol kömür, petrol ve gazı yerin dibinde tutmak. Umduğumuz her şeyi karşılamasa da, Paris Anlaşması’nın uygulanması enerji sektörünü kökten değiştirecek. ABD-Çin açıklaması yatırımcılara iklim riskini ciddiye almaları ve fosil yakıt şirketlerinden yatırımlarını çekmeleri için bir uyarı daha gönderiyor.

Anlaşmanın sevincini sürerken, hükümetlerin imzaladığı, yaptığı ve iklim değişikliğinin en kötü etkilerini engellemek için asıl ihtiyacımız olan değişim azmi arasında halen çok tehlikeli farklar bulunduğunu aklımızda tutalım. İklim hareketi olarak tüm dünyada hükümetleri koydukları hedeflerin de çok ötesine gitmeleri ve %100 yenilenebilir enerjiye geçişi hızlandırmaları için zorlamaya devam edeceğiz.”

May Boeve Picture
May Boeve

ABD ve Çin beraber dünyanın karbon salımının %40’ına tekabül ediyor. Anlaşmayı onaylamaları, anlaşmanın bu sene yürürlüğe girmesini oldukça mümkün kılıyor.