Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, 2021 yılı içerisinde sadece iki proje çevresel etki değerlendirme (ÇED) olumsuz kararı, 3 bin 421 adet projeye ise ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verdiği ortaya çıktı.

Öte yandan Bakanlığın 10 bin 92 ÇED verisi içerisinde; 382 projeye ‘ÇED olumlu’, 78 projeye ise ‘ÇED gerekli’ kararı alındığı görüldü.

2021’de en çok başvuru ise maden projeleri için oldu. Bir yılda maden, petrol ve doğalgaz projesi için 4 bin 488 başvuru yapıldı.


 

View this post on Instagram

 

A post shared by 350 Türkiye (@350turkiye)


Bu projelerin bin 525 tanesine ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verildi. Sadece iki projeye ‘ÇED olumsuz’ yanıtıyla sonuçlandı.

Bakanlığın 2021 yılı boyunca verdiği ÇED kararlarını eleştiren CHP İzmir Milletvekilli Murat Bakan, “ÇED, tek önceliği ‘proje’ olanlar için, aşılması gereken bir ‘engel’ olarak görülürken; (…)uygulayıcılar için ise, ÇED artık ‘ufak bir prosedür.’ Bilimsel ve objektif kriterlerin hesaba katılmadığı, doğanın, çevrenin korunmasının öncelenmediği ve hatta mevzuat boşluklarını yol edinenlere daha da yol açılan bir prosedür. Özellikle verilen ‘ÇED gerekli değildir’ kararlarına dair veriler de projelerin yapıldığı bölgelerdeki tahribatlar da maalesef bu değerlendirmeyi doğruluyor” dedi.


Kaynak: BirGün